Joanna Ulatowska
Head Teacher
Jestem nauczycielką języka polskiego po studiach magisterskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Przez 20 lat uczyłam w szkołach średnich, gimnazjach oraz w szkołach dla dorosłych, byłam też wychowawczynią, co było ogromnym wyzwaniem, ale dawało mi także satysfakcję. Moje doświadczenie pozwoliło mi na osiągnięcie stopnia nauczyciela dyplomowanego.
W tamtym czasie byłam egzaminatorem i członkiem zespołu tworzącego zasady nowych, zewnętrznych egzaminów, kończących kolejne etapy edukacji.
Przez wiele lat przygotowałam do matury wielu uczniów, a ich sukcesy były sensem mojej pracy. Do dziś z wieloma z nich utrzymuję już bardziej przyjacielskie kontakty i cieszy mnie każde ich powodzenie. Gdy więc w 2008 roku przyjechałam do Szkocji, naturalne było dla mnie szukanie miejsca w pracy dla dzieci i młodzieży, a potem szerzej – w pracy dla środowiska Polonii.
Szybko okazało się, że do takim pomysłem można łatwo zarazić innych i w 2009 roku taką osobą okazał się Michał Czyżykowski (który działał w szkole do 2021 roku). Razem z Michałem i Jackiem Ulatowskim udało nam się wymyślić i stworzyć Szkołę bez Granic, a potem skupić wokół niej grono wspaniałych i zawsze oddanych osób.
Jestem dumna, że mogę nadal tworzyć i rozwijać organizację, na czele której kiedyś stanęłam.
Mając doświadczenia egzaminatora maturalnego w Polsce, przygotowuję także uczniów naszej szkoły do egzaminów A – Level (odpowiednik polskiej matury) z języka polskiego jako obcego.
Prywatnie jestem dumną mamą i babcią – dzieci i wnuki mieszkają w Polsce i są naszym stałym, wspaniałym łącznikiem z krajem, z którego pochodzimy.
Izabela Wołczyńska
Deputy Head Teacher / Edinburgh
Pracę w Szkole bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka rozpoczęłam w 2010 r.
Ukończyłam studia magisterskie na Akademii Świętokrzyskiej, filia w Piotrkowie Trybunalskim, kierunek dziennikarstwo.
Jestem nauczycielem idącym z duchem czasu, kreatywnym, dlatego też w swojej pracy uwielbiam pracować metodą projektu lub Design Thinking, z wykorzystaniem TIK. Przygotowuje uczniów do egzaminów GCSE oraz A-level, a także zaliczeń SQA ‘’Modern languages for Work & Life Award’’
Lubię nowe wyzwania, ponieważ motywują do działania, rozwijają, wybijają z rutyny. Najważniejszy dla mnie projekt, jaki przeprowadziłam, był o Marii Klementynie Sobieskiej, którego finałem było wydrukowanie kalendarzy oraz spotkanie uczestników z różnych polonijnych szkół na tzw. ‘’tea time’’ z p. Konsul.
W 2023 r. otrzymałam stypendium naukowe i rozpoczęłam studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego za granicą na UMCS w Lublinie.
Prywatnie jestem mamą 3 synów i oczywiście uwielbiam piłkę nożną 🙂
Jacek Ulatowski
Deputy Head Teacher / Livingston
W Polsce, po ukończeniu kilku szkół zawodowych, pracowałem na różnych budowach, zajmując się stolarskim wyposażeniem wnętrz okrętowych i mieszkalnych.
Po ukończeniu Uniwersytetu Szczecińskiego – w specjalizacji piłki siatkowej i pływania -zająłem się pracą na basenach jako instruktor pływania, ucząc jednej chyba z najważniejszych w życiu umiejętności. Zajmowałem się również pracą w Ratownictwie Wodnym, szkoląc zarówno dzieci, jak i młodzież,
Po przyjeździe do Szkocji w 2005 roku powróciłem do swojego pierwszego zawodu i jak wiele osób, które znalazły się na emigracji, zająłem się głównie pracami geodezyjnymi i stolarskimi na dużych i małych projektach budowlanych.
Jako jeden z organizatorów Szkoły bez Granic od 2009 r. kieruję głównie oddziałem w Livingston, ale uczestniczę w działalności obu jej oddziałów.
Jestem bardzo dumny z tego, że wspólnie z Joanną, jako ‘mózgiem’ szkoły i ze wspaniałą kadrą tworzymy razem coś wyjątkowego. I że ‘kawałek Polski’ możemy kreować zarówno dla dzieci jak i Rodziców oraz przyjaciół Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka, która została stworzona przez kilku przyjaciół, aby nauczać języka polskiego oraz propagować polską kulturę i tradycje. Cel ten jest wciąż realizowany.
Prywatnie – mam dorosłe już dzieci, które doskonale radzą sobie zarówno rodzinnie, jak i zawodowo w Polsce, a wnuki w 2023 roku wkroczyły w wiek nastoletni.
Jolanta Hantke
Deputy Head Teacher geografia, historia, religia
Jestem nauczycielem w Szkole bez Granic od września 2009 roku, czyli od początku jej istnienia.
Ukończyłam studia magisterskie i podyplomowe na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim. W Polsce byłam nauczycielem przez 25 lat.
Metodami aktywnymi prowadzę blok historyczno-geograficzny oraz religię w oddziałach w Edynburgu i Livingston. Moi uczniowie chętnie biorą udział w spotkaniach polonijnych, konkursach, wycieczkach, grach i zabawach dydaktycznych. Aby dobrze zrozumieć potrzeby uczniów polonijnych i wspierać ich w rozwoju, ukończyłam Studium Doskonalące na Akademii Polskości ODN.
Moje zajęcia zawsze są w korelacji z językiem polskim, kulturą i obyczajami polskimi. Pomocny w tym zakresie był kurs, który ukończyłam na KUL-u i w Szkole Języka i Kultury Polskiej.
Bardzo cenię sobie doświadczenie nabyte w Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu, gdzie ukończyłam kursy z zakresu terapii pedagogicznej, psychologii dziecka i terapii dziecka z autyzmem.
Swoje zainteresowanie religią i teologią rozwinęłam na kursach w Copernicus College- Elementy Religioznawstwa i Metodologia Teologii.
Praca z dziećmi daje mi ogrom satysfakcji, a doskonały zespół pedagogiczny wraz z dyrekcją pozwala mi się realizować jako nauczyciel polonijny.
W wolnych chwilach spaceruję, czytam i rozwiązuję quizy.
Prywatnie jestem żoną, mamą i babcią. Spełniam się we wszystkich rolach najlepiej jak tylko potrafię.
Ewelina Łukaszek
Development Manager
Jestem magistrem historii, absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Szkocji mieszkam od 2004 roku, ze Szkołą Bez Granic współpracuję od listopada 2011 roku. Początkowo uczyłam historii Polski i moim głównym celem jako nauczyciela było przybliżenie naszym uczniom obrazu naszego ojczystego kraju z perspektywy historii. Z mojego punktu widzenia jest to pomocne we wzbudzaniu u nich uczuć patriotycznych i szacunku dla własnej historii.
Za wzór pedagoga i człowieka uważam profesora Janusza Korczaka. Jego metody wychowawcze i podejście do dzieci są dla mnie modelem do naśladowania w pracy z naszymi wychowankami.
Obecnie w Szkole bez Granic zajmuję się poszukiwaniem dróg rozwoju i współpracy z instytucjami szkockimi oraz pozyskiwaniem dodatkowych funduszy umożliwiających organizowanie w szkole dodatkowych zajęć rozwijających uczniów.
Poza historia, która jest moja pasja w życiu zawodowym i prywatnym, interesuje się również ekonomia. Moja ulubiona forma relaksu jest czytanie książek i spacery z synem
Karolina Bębas – Czapnik
nauczanie zintegrowane
Jestem nauczycielką edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Swoje doświadczenie zdobywałam, pracując w szkole i w przedszkolu oraz jako nauczyciel wspomagający dzieci z niepełnosprawnością.
Przez wiele lat byłam wolontariuszką Olimpiad Specjalnych.
Ukończyłam kurs terapii ręki oraz prowadziłam terapię pedagogiczną dla dzieci z dysleksją, a także z niepełnosprawnością intelektualną, ADHD oraz autyzmem.
W Szkole bez Granic pracuję od września 2018 roku.
Oprócz pracy dydaktycznej jestem także koordynatorką „Latającej Poradni”.
Ela Błaszczyk nauczanie zintegrowane
Jestem absolwentką Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie o specjalizacji Pedagogika Wczesnoszkolna i Specjalna.
W Polsce uzyskałam też uprawnienia do nauczania języka angielskiego w klasach 1-3.
Współpracuję z Polską Szkołą Bez Granic od początku jej powstania w Edynburgu, czyli od 2009 roku.
Aktywnie uczestniczę w różnych kursach i szkoleniach dla nauczycieli polonijnych. Ukończyłam warsztaty nauczania i pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Swoją pracę jako nauczyciel traktuję jako ciągły proces doskonalenia się w zawodzie, który przynosi mi niezwykle dużo radości.
Mirosław Bobek matematyka
Ze szkołą im Niedźwiedzia Wojtka związany jestem od roku 2015, na początku w oddziałach w Livingson i Edynburgu, później już tylko w Edynburgu.
W szkole tej pomagam naszym uczniom zrozumieć zawiłości języka matematyki, co sprawia mi ogromną frajdę. Myślę też, że zajęcia ze mną są trochę inne, ponieważ moje podejście do matematyki wynika z faktu, iż z wykształcenia jestem nauczycielem fizyki, a ta zajmuje się znacznie szerszym aspektem funkcjonowania naszego świata, w tym także aspektem filozoficznym. To tutaj zaczęła się także moja przygoda z nauczaniem, ponieważ przyjechałem do Szkocji zaraz po ukończeniu Uiniwersytetu i to właśnie tutaj z roku na rok nabieram doświadczenia w tej niezwykłej pracy, pośrod ludzi, dla których nauczanie jest pasją, i pośród dzieci oraz rodziców, dla których język polski oraz tradycje i ich podtrzymywanie z dala od ojczyzny są niezwykle ważne.
W wolnym czasie lubię poczytać dobrą ksiażkę, która przeniesie mnie do świata pełnego magicznych stworów, szpiegowskich rozgrywek czy rozważań nad sensem istnienia. Lubię posłuchać muzyki, od klasycznej przez jazz, hip-hop, reggae aż po punk rock i heavy metal, w zależności od nastroju jaki mam lub jaki chciałbym mieć. Interesuję się również nowinkami technologicznymi, szczególnie tymi, które pozwalają nam ludziom zgłębiać naturę wszechświata i pokonywać kolejne bariery w celu osiągania tego, co do niedawna wydawało się nieosiągalne.
Lubię także mikroprzygody, jedno lub dwudniowe wycieczki po górach połączone ze spaniem w namiocie i zawsze z fotografią, którą staram się zgłębiać. Okazuje się to niezwykle trudnym zadaniem, choć w końcu fotografia to optyka, a więc jeden z działów fizyki (niestety połączona ze sztuką obserwacji i może to właśnie tutaj należy szukać powodów niedociągnięć). Nie mam jednej pasji, która pochłonęłaby mnie całkowicie, co to daje mi okazję do szukania i próbowania nowych rzeczy, odkrywania samego siebie. “Nie jestem szczególnie utalentowany. Moją pasją jest po prostu ciekawość.” Albert Eisntein.
Małgorzata Chochulska
nauczanie zintegrowane
Ukończyłam studia wyższe o specjalizacji Wychowanie Przedszkolne na Uniwersytecie Opolskim oraz Studia Podyplomowe Edukacja Elementarna dzieci 6-letnich. Posiadam stopień awansu zawodowego nauczyciel dyplomowany. Aby ciągle podnosić swoje kwalifikacje na bieżąco uczestniczę w różnych formach doskonalenia zawodowego. W roku 2013 rozpoczęłam współprace z Polska Szkołą Bez Granic, dzięki której mogłam kontynuować prace zawodową z dziećmi. W swojej pracy łącze edukację z zabawą, aby czas spędzany przez dzieci w szkole był dla nich przede wszystkim pożyteczny, ale również atrakcyjny. Staram się dostrzec, docenić i wspierać każde dziecko.
Violetta Janik
nauczanie zintegrowane
Moja współpraca ze Szkołą bez Granic rozpoczęła się we wrześniu 2017 roku.
Odkąd pamietam zawsze chciałam pracować z dziećmi. To praca, która daje mi ogromna radość i satysfakcję. Ukończyłam Studia Pedagogiczne na Akademii Podlaskiej o specjalności nauczanie początkowe i to utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Praca z dziećmi do dla mnie przyjemność. Uczę, pomagam, obserwuję, zachęcam, wspieram i daję poczucie bezpieczeństwa.
W Polsce przez 6 lat uczyłam dzieci w klasach początkowych.
Jestem osobą lubiącą nowe wyzwania i otwartą na zdobywanie wiedzy, dlatego ciągle się doskonalę i rozwijam.
Kolejną moją pasją jest poznawanie nowych kultur i zwiedzanie świata. By móc to zgłębić, ukończyłam Podyplomowe Studia Geografii na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczęłam nową 4 – letnią przygodę, ucząc dzieci geografii w klasach starszych. Lubię inspirować i zachęcać uczniów do zgłębiania tematów i dalszego rozwoju.
Ogromne znaczenie ma dla mnie budowanie dobrych relacji w grupie opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Proces edukacyjny opieram na takich metodach i formach pracy, które są dla dzieci ciekawe i interesujące. Zaszczepiam w uczniach miłość do Polski, polskiej kultury i literatury, języka, historii, geografii i wszystkiego pięknego co z Naszym Krajem jest związane. Cieszę się z sukcesów moich uczniów i mocno ich dopinguję.
Helena Kmiecińska nauczanie zintegrowane
Ukończyłam studia pedagogiczne i otrzymałam tytuł magistra pedagogiki ze specjalnością nauczania początkowego.
W Polsce przepracowałam w szkole 36 lat na stanowisku: nauczyciel, pedagog szkolny, wicedyrektor szkoły. Po przyjeździe do Szkocji rozpoczęłam pracę w Szkole bez Granic w styczniu 2010 roku, czyli pracuję od początku działania oddziału w Livingston.
Praca z dziećmi oraz wspieranie ich rozwoju to najważniejsza rzecz w moim życiu!
Agnieszka Łukasik
nauczanie zintegrowane
Mam na imię Agnieszka, jestem nauczycielką w klasach od 1-4 Szkoły bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu.
Ukończyłam studia magisterskie a także podyplomowe na kierunku nauczanie wczesnoszkolne oraz przedszkolne, jak i specjalizację z zakresu pracy z dziećmi autystycznymi oraz z zespołem Aspergera.
Pracę w Szkole bez Granic rozpoczęłam w 2019 roku na stanowisku nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego oraz nauczyciel wspomagający.
Od zawsze kochałam taniec, który teraz mogę również wykorzystywać podczas zajęć szkolnych.
Pracę nauczyciela traktuję jako swoją pasję, najważniejsze są dla mnie partnerstwo oraz wzajemny szacunek.
Uważam, że zawód nauczyciela jest pewnego rodzaju misją i powołaniem, które jest niezbędne, aby oddać się w pełni swojej pracy.
Małgorzata Mołek
język polski
Ukończylam Studia Magisterskie na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym, kierunek Pedagogika – Edukacja Wczesnoszkolna na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach, a także podyplomowe Studium z Terapii Pedagogicznej.
Mam wieloletnie dydaktyczne i opiekuńcze doświadczenie w pracy z dziećmi.
Ze Szkołą bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka wspólpracuję od 2010 r. czyli od początku działania oddziału szkoły w Livingston .
Podczas mojej pracy dydaktycznej ustawicznie doskonalę swój warsztat pracy.
Uczestniczyłam w wielu warsztatach metodycznych oragnizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”:
„Jak edukować dzieci dwujęzyczne?”
„Metodyka wspierania rozwoju dzieci i młodzieży”
„Jak rozwijać polską szkołę – wyzwania wspóczesności”.
Otrzymałam certyfikat ukończenia kursu „Nauczania jezyka polskiego jako obcego/drugiego z elementami nauczania kultury polskiej oraz psychologii dydaktyki języka obcego”.
Posiadam umiejętności z zakresu Pierwszej Pomocy.
Swoją pracę dydaktyczną z dziećmi traktuję jako misję i wyzwanie.
Fascynuje mnie rozwój młodych umysłów i ich podejście do otaczającej ich rzeczywistości, które zmienia się wraz z rozwojem technologicznej wizji świata.
Staram sie traktować każdego mojego ucznia zgodnie z jego indywidualnymi preferencjami i uzdolnieniami.
Z troską podchodzę do ich problemow i rozterek, wspieram i motywuję, cieszę się każdym, nawet najmniejszym osiagnięciem moich uczniów.
W mojej pracy pedagogicznej pragnę przekazać moim uczniom wszystkie te wartości, ktore są ważne w życiu i mogą stanowić podwaliny ich wejścia w dorosłe życie.
Poza pracą z dziećmi, która jest moją milością i spełnieniem, kocham książki, rozwiązywanie krzyżówek, morskie klimaty oraz psy.
Interesuję się psychologią, pedagogiką, medycyną oraz polityką. Jestem dumną matką dwojga dorosłych, wspaniałych dzieci , które po ukończeniu studiów w Szkocji zajmują się zawodowo programowaniem.
Magdalena Piwko
nauczanie zintegrowane
Magdalena Piwko, optymistka z pasjami. Ukończyłam studia na kierunku: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza z animacją kultury. Umiejętności zawodowe uzyskałam dzięki praktykom w ośrodkach opiekuńczych, domach dziecka, placówkach pedagogiczno- wychowawczych. Jestem zwolenniczką wychowania i nauki metodą Montessori oraz zdrowego stylu życia.
W wolnych chwilach czytam, spaceruje, gram na pianinie. Moje ulubione motto życiowe brzmi: „Podążaj za swoimi marzeniami”. Ze Szkołą bez Granic współpracuję od kwietnia 2023.
Aleksandra Szczygielska
administracja, zajęcia ekologiczne
Z wykształcenia jestem hydrogeologiem, studia ukończyłam na Uniwersytecie Wrocławskim.
Już po przyjeździe do Szkocji ukończyłam kursy pedagogiczne.
W szkole zajmuje się administracją oraz prowadzeniem zajęć związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. W pracy z dziećmi i młodzieżą skupiam się na tym, aby przyszłe pokolenia miały solidną wiedzę, na podstawie której będą dokonywały mądrych wyborów, dlatego podejście projektowe i warsztatowe podczas nauki jest mi bardzo bliskie.
Ze szkołą na stałe jestem związana od września 2022 roku, choć już wcześniej współpracowałam przy projektach dotyczących ekologii.